הרגלים רעים

ידידות שנקשרת בין שני קשישים, איש לח"י לשעבר ושוטר ב"בולשת" הבריטית, מובילה אותם לתכנן מעשה פשע סהרורי שבאמצעותו הם מקווים להחיות את ה"הימים הטובים ההם".

 כריכת הספר "הרגלים רעים" מאת אגור שיף
הוצאת זמורה ביתן כנרת

תקציר

לונדון, שלהיי שנות ה-80'. אלימלך בן-ציון מלווה את עמירם בנו לניתוח השתלת כבד בבית החולים סיינט אגנס. מצבו של עמירם בן ה-45, נואש. יש למצוא לו כבד מתאים בהקדם האפשרי ולא – ימיו ספורים.

בחניון של בית החולים ניתקל בן ציון בקשיש בן גילו שתפקידו להעלות ולהוריד את המחסום. זהו ג'ורג לילי, פנסיונר בודד ומר נפש, ותיק המשטרה הבריטית בפלשתינה, שאיבד את עינו ורגלו השמאלית באירוע טרור בתל-אביב ב-1947, שנת המנדט האחרונה.

למרות מרחק השנים, מזהה לילי את פניו של בן ציון. בן ציון, הלא הוא איש הלח"י הידוע בכינויו המחתרתי "אבנר", טרוריסט שתמונתו התנוססה ברשימת עשרת המבוקשים ביותר של "הבולשת", הוא אולי גם זה שאחראי לפציעתו הקשה של לילי.

הפגישה בין שני הזקנים טעונה איבה ורגשות נקם, בעיקר מצידו של לילי. בן ציון, שאמנם חש בוז לשוטר הבריטי לשעבר, עסוק עכשיו בהצלת בנו. אין לו פנאי לחשבונות מן העבר.

אבל הקשר הישראלי של לילי, נקשר מכיוון נוסף. אנאבל, צעירה חסרת בית, נרקומנית שפועלת כמקבצת נדבות בתחנת קינגס קרוס, מעוררת את רחמיו של ג'ורג' לילי והוא אוסף אותה לביתו ומאמץ אותה כ"נכדה חורגת". אבל מהר מאד מתברר לו שחייה של אנאבל בסכנה. היא חייבת סכום עתק לסוחר סמים ישראלי בשם קלוד שמאיים על חייה אם לא תשלם את חובה. לילי, מהמר סוסים כפייתי, נחוש להציל את אנאבל מידיו של קלוד אם רק יתמזל לו מזלו במסלול המרוצים.

הביקורים בבית החולים נעשים תכופים, וכצפוי, האיבה בין הקשיש הישראלי לקשיש האנגלי מתמתנת מפגישה לפגישה, עד שאט אט הופכים היחסים ביניהם למין ידידות נינוחה המבוססת על התרפקות נוסטלגית ל"ימים הטובים ההם".

ככל שמצבו של עמירם מתדרדר, כך מתהדקת החברות בין אלימלך בן ציון לבין ג'ורג' לילי, והם מחליטים לחדש את נעוריהם במבצע קרימינלי נועז ומרהיב, אם גם סהרורי לחלוטין, שמטרתו להשיג לעמירם כבד להשתלה.

הם רק אינם יודעים שהמשטרה בעקבותיהם…

לקריאת פרקים מהספר "הרגלים רעים":

  1. פרק הפתיחה:  עמירם מודיע לאביו, אלימלך בן ציון, שהוא זקוק להשתלת כבד. בהמשך – עמירם ובן ציון בדרכם ללונדון.
  2. אחרי שכבר זיהה בוודאות את הטרוריסט המבוקש לשעבר אלימלך מרגולין המכונה "אבנר", מגיע ג'ורג' לילי למלון דיוק לפגוש את אויבו המר. הוא מגלה כי הזמן הקהה את תשוקת הנקם.
  3. אנאבל, הנרקומנית, משמשת כמטפלת של עמירם. עכשיו עליה לאסוף אותו ממרכז ההשתלות בבית החולים וללווות אותו הביתה. אבל היא מעדיפה לקחת אותו לביקור במוזיאון לטבע, ושם היא נוטשת אותו. למזלו של עמירם, למוזיאון נקלע פקד אמיל חורי ממשטרת ישראל (ששליחותו בלונדון מצטלבת בדרכם של בן ציון האב ושותפו למבצע הסהרורי). 
  4. ברכבת התחתית, כשהם בדרך לביצוע המשימה, מגולל אלימלך בן ציון לפני ג'ורג' לילי, זיכרון מ"הימים הטובים ההם".

לרכישת הספר באתר ההוצאה לחצו כאן

מה שרציתם
ספרים נוספים
icons_dog
כלב זקן – הבלוג
the-captive1
השבוי – סיפור גראפי