זהירות, ליצנים

בשבועיים האחרונים נאלצתי לעבור בשערי בית החולים איכילוב כמה פעמים יותר מדי, ובדרך כלל התרחשו הכניסות והיציאות האלה, המעורפלות בדכדוך קיומי, ללא אירועים ראויים לציון. והנה ביום חמישי האחרון, אחרי עניין מדיציני מורט עצבים במיוחד, (שתחילתו אגב, בטעות של רוקחת מסטולית, וסופו מי ישורנו), יצאתי עם רותי לחצר האחורית של המרכז הרפואי תל-אביב ע"ש סוראסקי ואת דרכנו חסמה להקת ליצנים.

ליצנים, אתם יודעים, כאלה עם פרצופים מאופרים בלבן, חיוכים מצוירים, אפים אדומים, קרחות מודבקות וכל השאר. אבל האמת היא שלא שמתי לב לפרטים כי כל המסה הליצנית הזאת עוררה בי פחד. אני לא יודע אם ליצן בודד היה מצליח לעורר בי בהלה כזאת. אבל חבורה של עשרה כאלה, אולי יותר, עוררה בי אסוציאציה של אלימות מאורגנת.

כנראה היו אלה פרחי ליצנות, או ליתר דיוק סטאז'רים בתחום הליצנות הרפואית, שמיהרו מבית החולים לילדים, ששם הם אמורים לבצע את מלאכתם, אל הקפיטריה בבניין הראשי. ליצנים רעבים זה לא צחוק, אני אומר לכם.

זמן רב אחרי שנבלעה הפלנגה האנרגטית בבנין, הרהרנו רותי ואני בעידן החדש המופלא הזה שהביא איתו מקצועות חדשים ומופלאים כמו זה המכונה "ליצנות רפואית." אין כל ספק שבשביל להצחיק ילדים חולים כדאי בהחלט ללמוד לימודי תעודה והסמכה רשמית של מכללה מכובדת. ורצינית, כמובן. אבל למה לעצור כאן? תהינו. מה עם ליצנות תעשייתית? ליצנות סביבתית? טיפול בליצנות? תקשורת ליצנית? ליצנות אורגנית בת-קיימא? ובעצם, כמה שימושית המיומנות הליצנית לכל תחום בחיים האלה: השפרצות, מכות בראש, נפילות על התחת, סאלטות, פליק-פלאק, ובעיקר חיוכים מצוירים.

טוב, מסתבר שכולנו מכירים את העבודה הזאת, גם אם רובנו אוטו-דידקטים. השאלה עד כמה זה מצחיק היא באמת לא רלוונטית.

3 תגובות בנושא “זהירות, ליצנים

 1. נילי אושרוב

  אגור
  מקווה שאתה בריא, אבל ליצנות רפואית היא באמת משהו מעורר תמיהה עד שאני נזכרת שסבתא שלי מהשיכון תמיד טענה שרופא המשפחה שלנו ד"ר צנגן הוא סתם חתיכת ליצן, וזה היה לפני כמעט 50 שנה. אולי הוא היה הליצן הרפואי הראשון.
  רק להגיד עוד משהו. גם עירית לינור יצאה נגד מקצוע הליצנות הרפואית. אתה בטוח שאתה רוצה לחלוק איתה דעה כלשהי? ודבר נוסף, אין מה לעשות. אין כבר כמעט מקצועות בעולם. המוח האנושי כבר המציא את יועץ התקשורת, הקואוצ'ר ויועצת ההנקה. זה רק יהיה יותר גרוע.
  רק בריאות
  נילי אושרוב

 2. ירמיהו קפלן

  10 ליצנים מלחיצים אותך ? מה בנוגע לכל 120 הלצים וחבריהם היושבים בירושלים ? סאלטות , השפרצות וחיוך שמן מצוייר.

סגור לתגובות.